Historia që frymëzoi të gjithë, Miss Tajlanda veshi një fustan të bërë me tapa kanoçesh në respekt të prindërve
Historia që frymëzoi të gjithë, Miss Tajlanda veshi një fustan të bërë me tapa kanoçesh në respekt të prindërve
20.01.2023 | 03:10

Anna Sueangam-iam, është 23 vjeçarja e cila fitoi titullin Miss Universe Tajlanda në korrik të 2022, duke u siguruar që ajo do të përfaqësonte vendin e saj në konkursin global të Miss Universe.

Miss Tajlanda doli në skenë me një fustan mbrëmjeje të argjendtë, por ajo që e bëri unike daljen e saj në skenë ishte detaji i fustanit me tapa kanoçesh soda, dhe arsyeja pse bëri atë zgjedhje.

Fustani u dizenjua nga marka e modës me bazë në Tajlandë dhe u krijua nga qindra tapa kanoçesh të kombinuara me kristale Swarovski.

Fustani u bë viral në mediat sociale, ku me një postim në Instagram, Sueangam-iam ndau foto të fustanit duke grumbulluar më shumë se 235,000 pëlqime, dhe një TikTok i bërë për fustanin nga një fans i Miss Universe që grumbulloi gati 125,000 pëlqime.

Fustani nuk është unik vetëm në stilin e tij, por edhe në historinë e tij. Sueangam-iam shkroi në Instagram se frymëzimi i saj për veshjen erdhi nga edukimi i saj.

“Duke u rritur me prindër, të cilët grumbulluan plehrat, jeta ime si fëmijë ishte mes grumbujve të mbeturinave dhe materialeve të riciklueshme. Ky fustan unik u bë me qëllime me materiale të hedhura dhe të ricikluara, për t’i paraqitur UNIVERSIT se ajo që konsiderohet e pavlefshme nga shumë njerëz në fakt ka vlerën dhe bukurinë e saj. Faleminderit të gjithëve që e patë, e dëgjuat dhe shpresojmë që jeni mesazhi i vetëvlerësimit”, ka shkruar Sueangam-iam në postimin e saj të veshjes.

Shumë kritikë online dyshuan në shanset e saj për të fituar, sepse publiku në përgjithësi preferon vajzat gjysmë-tajlandeze, ndërsa Anna nuk ka prindër të huaj. Ajo tha se i ka parë këto komente, por nuk e kanë prekur. Në fund, ajo përfundoi duke marrë kurorën.

Kur u kurorëzua, ajo mbajti një fjalim drejtuar njerëzve të vuajtur në mbarë botën.

“Nuk jeni të vetmit që përballeni me dëshpërimin. Edhe unë kam qenë në dëshpërim. Ne mësojmë nga problemet tona të përshtatemi dhe të mbijetojmë. Unë do t’ju bëj thirrje të gjithëve që të keni besim në veten tuaj dhe të ngriheni për të luftuar përsëri. Nëse unë mundem, mundeni edhe ju”, është shprehur ajo.