Cristiano Ronaldo, Ferguson dhe Salah përfshihen në një betejë ligjore të restorantit të njohur italian “Cibo”
Cristiano Ronaldo, Ferguson dhe Salah përfshihen në një betejë ligjore të restorantit të njohur italian “Cibo”
24.01.2023 | 04:45
Legjendat e sportit dhe ikonat e të famshmëve, duke përfshirë Cristiano Ronaldon, Tyson Fury dhe Molly-Mae Hague, kanë hyrë në një betejë ligjore që përfshin një nga restorantet e tyre të preferuar italiane.

Ata janë ndër emrat e profilit të lartë që shfaqen në dokumentet e gjykatës të depozituara në Gjykatën e Lartë nga restoranti ‘Cibo’ në një përpjekje për të ndaluar një rival që tregtonte nën emrin e saj.

Yjet e tjerë të përmendur përfshijnë Will.I.Am, Sir Alex Ferguson, legjendat e Manchester United Ryan Giggs, Patrice Evra dhe Ole Gunnar Solskjaer dhe yjet e Liverpool Mohammed Salah, Alison Becker dhe Darwin Nunez.


Ata janë të gjithë të rregullt në Cibo Hale dhe Cibo Wilmslow, të cilat grumbulluan 4.25 milionë funte (4.8 milionë) vitin e kaluar, shkruan The Sun.

Restorantet luksoze janë shfaqur në “Real Housewives of Cheshire” të ITV2 dhe ishte vendi ku Solskjaer dhe shefi i atëhershëm i Manchester United, Ed Woodward u takuan për të përfunduar një marrëveshje të përhershme menaxheriale.

Por bosët e tërbuar janë përfshirë në një betejë të ashpër me tre restorante të tjera aty pranë, të cilët ata i akuzojnë se përdorin emrin e saj pa pëlqim.

Ata po padisin Cibo Manchester, Cibo Liverpool Road dhe Cibo Great Northern, së bashku me katër prej drejtorëve të saj, mbi pretendimet se ata kanë shkëmbyer kredencialet dhe reputacionin e saj të famshëm.

Në një lëvizje shumë të pazakontë, shefat e Cibos emëruan disa nga klientët e tyre të famshëm në dokumentet gjyqësore të dorëzuara në Gjykatën e Lartë.

“Niveli i jashtëzakonshëm i shërbimit, dekori elegant dhe reputacioni i paditësve ka ndihmuar në tërheqjen e klientëve të profilit të lartë dhe të famshëm në restorantin e tyre. Klientët e kërkuesve përfshijnë një sërë individësh të profilit të lartë dhe të famshëm nga e gjithë Mbretëria e Bashkuar, shumë prej të cilëve janë të njohur në mbarë botën”, thuhet në dokumente.

Por ata pretendojnë se reputacioni i tyre po dëmtohet nga përdorimi i emrit të tyre në restorantet vetëm 11 milje larg.

“Paditësit kanë pësuar dhe vazhdojnë të pësojnë humbje dhe dëme.Vullneti i mirë dhe reputacioni i lidhur me të, i paraqitësve të kërkesave ka të ngjarë të dëmtohet duke u lidhur gabimisht me ofrimin e shërbimeve të të pandehurve.Të pandehurit kanë bërë keqinterpretime për publikun që llogariten se drejtojnë, kanë çuar dhe/ose kanë gjasa të çojnë në mashtrimin e publikut”, thuhet tutje në padi.


Madje, ata pretendojnë se rivalët e tyre rregulluan dhe ndryshuan ambientet e tyre për t’u dukur të ngjashme në “një fushatë të qëllimshme” për të ngatërruar klientët.

“Cibo” po kërkon dëmshpërblim dhe një urdhër për të ndaluar restorantet e tjera të përdorin emrin.