Lidhja e ngushtë e Vulin, tash shef i BIA-s me klanin e rrezikshëm që kreu krime të tmerrshme në Serbi
Lidhja e ngushtë e Vulin, tash shef i BIA-s me klanin e rrezikshëm që kreu krime të tmerrshme në Serbi
02.12.2022 | 10:01
Ish-ministri i Policisë, Aleksandar Vulin, është zgjedhur drejtor i ri i Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit (BIA). Në pozitën e re ai praktikisht ka rotacion me Bratislav Gashiqin, i cili tani është ministër i Policisë, dhe mandati i Vulin në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Serbisë (MPB) do të mbahet mend edhe për lidhjet e tij me klanin kriminal të Veljko Belivuk dhe Marko Miljkoviq.

Vulin në pozitën e re u zgjodh dje në seancën e Qeverisë së Serbisë, ndërsa në dy vitet e kaluara ka mbajtur postin e ministrit të Punëve të Brendshme. Mandati i tij në policinë serbe u shënua nga polemika të shumta – nga lidhja me spiunimin e opozitarëve rusë në Beograd, te lidhja me klanin Belivuk-Miljkoviq, i cili akuzohet për një sërë likuidimesh monstruoze.

Vulin e ka përmendur disa herë një nga liderët e klanit, Marko Miljkoviq, duke pretenduar se po e shihte, por edhe ishte në një lidhje. Ai në fillim të mbrojtjes ka theksuar se avokati Svetozar Vujaçiq, përndryshe këshilltar i Vulin-it, e ka prezantuar me ministrin.

“Svetozar Vujacic është kushëriri im. Ai e pranoi këtë, më prezantoi me Vulin në vitin 2019 në prapaskenën e Gothic Club. Pikërisht atëherë nis bashkëpunimi ynë. Ai më propozoi dy propozime, që t’i gjeja një shtëpi të qëndrueshme për nevojat e tyre. E pyeta se çfarë nevoje, më tha “mirë…”, tha Miljkoviq në shqyrtimin kryesor.

Ai deklaroi se i tregoi Vulin disa shtëpi, dy në brigjet e Danubit dhe një në Ritopek.

“Nuk i pëlqenin rrugët në brigjet e Danubit dhe në Ritopek e shqetësonte që rruga nuk ishte e asfaltuar”. Pastaj e shtruan dhe nuk e bëri Grocka që është përgjegjëse për atë territor, por Beogradi. Kjo ju tregon mjaft”, i tha ai Miljkoviqit.

Fjala vjen, në shtëpinë e përmendur në Ritopek, viktimat janë torturuar dhe më pas likuiduar. Në shtëpinë e përmendur është gjetur një mulli industrial, në të cilin të akuzuarit e klanit Belivuk-Miljkoviq bluanin njerëzit.

Gjatë mbrojtjes së tij, Miljkoviç iu referua edhe kryetarit të Gjykatës së Lartë, Aleksandar Stepanoviç, duke thënë se Vulin planifikoi t’i ngrejë një “kurth”.

“Në verën e vitit 2019, Vulin më kërkoi që Miksa (Milovan Tadiq) të rregullonte të dashurën e tij Tijana Maksimovic për Stepanović. Aty Vulin donte ta regjistronte dhe ta shantazhonte, sepse nuk donte ta dëgjonte. Nuk doja ta bëja këtë”, tha Miljkovic.

Më pas gjykatësja Vinka Beraha e ndërpreu Miljkoviqin dhe e pyeti se çfarë lidhje kishin personat që ai përmendi me krimet për të cilat ai akuzohej, për të cilën ai tha:

“Nëse unë kam organizuar një grup kriminal, ata janë nxitësit”. Unë jam mbështetës për nevojat e tyre. “Vuçiq, Vulin dhe kompania më akomodojnë”, tha Miljkoviq.

Nuk ishte hera e parë që Miljkovic përmendi Vulin. Gjatë seancës përgatitore, si dhe në dëshminë e tij në prokurori, ai ka prekur ministrin e atëhershëm të Policisë. Ai hodhi akuza të ashpra, si se bunkeri i stadiumit të Partizanit, që përdorte grupi kriminal, ishte në fakt i Vulin.

“Bunkeri është i Vulin-it, aty ka kultivuar marijuanën si në “Jovanjicë”. Ai e ngarkoi makinën me gjurmë të ADN-së. Dhe arma e gjetur është e Vulin-it, prandaj sugjerojmë që ai të jetë dëshmitar dhe të kemi një konfrontim këtu”, tha Miljkoviq në seancën paraprake.

Ndryshe, Veljko Belivuk ka përmendur edhe Vulinën në seancën paraprake në Gjykatën Speciale, duke thënë se mulli i mishit, në të cilin sipas pretendimeve të prokurorisë, të pandehurit i kanë grisur viktimat, më pas është sjellë në vilë në Ritopek.