Recetë ekonomike me makarona për ata që nuk kanë kohë për të gatuar
Recetë ekonomike me makarona për ata që nuk kanë kohë për të gatuar
26.09.2022 | 03:54
Për pak minuta, dreka për të gjithë familjen është gati!


Kur të ktheheni nga puna, mund ta përgatisni këtë drekë shpejt dhe me lehtësi.

Përbërësit:

– 400 g makarona;
– 1.5 litra ujë;
– kripë;
– 1 lugë gjelle vaj.

Për salcë:

– 2 lugë vaj;
– 1 lugë gjalpë;
– 2 lugë pure domatesh;
– kripë, piper, spec djegës, borzilok
– 4 vezë
– majdanoz
– 1 dc jogurt (sipas dëshirës).

Përgatitja:

Zieni makaronat.

Shtoni gjalpin ose vajin në tigan; pastaj purenë domatesh; erëza dhe vezë të plota.

Kur të jetë skuqur, shtoni makaronat dhe përzieni të gjitha.

Shtoni majdanoz dhe kos, sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!